Nyheter/fiskerapporter


2009-01-10

Ismete på ett ”nytt” vatten gav 9 kg:s gädda omgående!

Hej och välkomna till mina fiskerapporter, och ursäkta för mina sena fiskerapporter! Jag har inte fiskat mycket alls denna vintern trots många fina dagar, men några få dagar har det dock blivit. Bl.a. har jag 3 dagar då jag har pimplat abborre och många sådana har det även blivit landade både via vertikalpirk och via balanspirk. Idag åkte jag dock ut med två vänner på vinterns första ismetepass riktat på grov gädda. Vi valde ett okänt vatten för de flesta där det dock förr togs en hel del grov fisk tills nätgubbarna totalt sabbade vattnet totalt. Nu har dock vattnet fått vila en massa år och detta verkar ha gett resultat. Vi valde att börja fisket på andra sidan fjärden nära en markant udde men detta gav endast ett missat hugg. Fisket var trögt men fram mot lunchen hade vi en huggperiod då det nappade relativt bra på våra mörtar, men bara smått. Efter en go brasa med Gulaschsoppa började min ena vippa oroligt hoppa runt då mörten verkade aningen orolig. Kort efter slets linan av vippan med en våldsam kraft varvid det sprutade lina från rullen på det relativt djupa vattnet. Med ett bestämt mothugg kunde jag sätta fast kroken i munnen på fisken, och samtidigt kände jag omgående att det var en större gädda på gång. Fisken var grymt tjurig och stark men tillslut gav den sig, och efter foto, vägning och mätning fick hon självklart simma tillbaka igen till sitt rätta element! Gäddan var inget monster men ändock en 9 kgs fisk, grymt kul då det var premiär på ismete för denna vintern! Det är två år sedan sist som man kunde ismeta seriöst i mina breddgrader, förra vintern var ju helt isfri i princip! Kul var också att jag frågade min vän Anders om han ville ta hugget men det ville han inte då han missat tre hugg på raken tidigare under dagen. Vi fiskade vidare och men det blev inga mer ”gammelgäddor” denna dagen landade för oss, endast några smågäddor till. Känn er varmt välkomna på ett kul, lärorikt och ett spännande fiske framöver!

OBS: Isarna är bra och säkra nu (om man har koll) och näst intill snöfria, så känn er varmt välkomna även på ismete med vännerna! (Jag har mer än 30 års erfarenhet av isfiske, och av isar överhuvudtaget utan ett enda vinterbad varken privat, med vänner eller med kunder, så jag har bra koll om jag får säga det själv!) All fiskeutrustning, mat/dryck/fika, all säkerhetsutrustning, flytoveraller, betesfisk, isborr, släde mm ingår, kom som ni är!!

Hälsar Mikael "Mike Pike" Puhakka

P.S. Efter fisket i min båt har ni även 15 % rabatt på all fiskeutrustning, flytoveraller/fiskekläder mm, samt även 10 % rabatt på all marin-elektronik i fiskebutiken: Sundbybergs Sportfiske Center


Copyright (C) 2002-2008 Swedish fishguiding tours
Webmaster