22/4 Stormigt väder, men bra gäddfiske!

Tidigare i år hade jag en gäddguidning då vi skulle ha utgått från en plats där vinden låg på, vilket tvingade oss till nya platser, och bra gick det! Fina gäddor i blåsten..

Tidigare i våras hade jag en guidning då vi skulle ha utgått från en plats där vinden låg på mycket hårt, men vi valde en annan plats då det var galet blåsigt på fjärdarna! Gäddfisket gick dock bra, vi drog en drös gäddor efter kanterna varav en var klart bättre med en längd över metern. Killarna var ”vana att fiska” men dom klagade samtidigt på att dom aldrig får nått, men den här dagen glömmer dom inte då det nappade som aldrig förr. Kul när det nappar, och extra kul är det när gäster som inte är vana att bra mycket fisk får bra med napp. Bästa fisken var dessutom en fin rackare (se bild) som högg inne i vassen. Känn er förövrigt varmt välkomna på ett kul, lärorikt och ett spännande sportfiske framöver i båda guidebåtarna – boka sommarens, höstens och vinterns fisketurer här redan nu! Kom som ni är, allt ingår som vanligt!

Fiskehälsningar, Mikael ”Mike Pike” Puhakka 0708-722 733  Hemsida/Bokning: www.fishguide.se

Ps. För er som följer Instagram så har jag även en sida där med en massa bilder (bättre fiskar) och annat kul! Länk: www.instagram.com/fishguide.se/. Sidan heter ”Fishguide.se” för er som vill följa mig där – vi hörs! 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *