7/8 Hobie – Kajakfiske premiären klar
Hej, idag blev det äntligen premiärfiske från nya Hobie Pro Angler 12 kajaken, och grymt trevligt var det! Hobie har världens finaste kajaker enl mig, och har ett grymt (och unikt) trampsystem (”Mirage Drive”) vilket är perfekt då man vill sportfiska!
Häromdagen hade jag äntligen premiären i nya och den helt suveräna Hobie Pro Angler 12 kajaken, och grymt trevligt var det! Kompisen hade flytring, och låg långt efter trots att jag tog det mycket lugnt. Det har varit mycket som har tagit tid i sommar för undertecknad, som tex semester i Norrland med familjen etc, men nu ser jag fram emot en massa kul sportfiske på nya och heta hot-spots från kajaken framöver! Jag har även passat på att bygga en liten kärra till kajaken (lite tung och klumpig), men den funkade jättebra! Jag hade ca 300 meter ner till sjön, så en kärra är ett måste till många av fiskeplatserna. En heltäckningsmatta på släpet och kajaken glider fint, åtminstone så länge takboxen sitter på biltaket… Jag passade även på att testa ankringsfunktionen och grymt bra funkade den, liksom även Humminbird ekolodet funkade klockrent då jag hade koll på djupet och fisken! Själva fisket var sådär, men abborre blev det såklart via Rapalas fina Scatter Rap som uppenbarligen även abborren gillar mycket! Nästa kajaktur blir snart (ser fram emot detta), och då siktar vi på gösen eller gäddan. Känn er förövrigt varmt välkomna på ett kul, lärorikt och ett spännande sportfiske framöver i båda guidebåtarna – boka sommarens (och höstens) fisketurer här redan nu, allt ingår!
Ps. För dom som är sugna på kajakfiske framöver så kommer det troligen att gå att ordna någon eller några fler kajaker. Ett perfekt tillfälle för dom som är osäkra, och vill komma ut före att man tar beslutet om ett köp..












