14/9 Hobie Pro Angler 12 kajakfiske!
Idag var jag på en kajakfisketräff, och givetvis hade jag min underbara Hobie Pro Angler 12 fiskekajak med. Vi fick ett gäng abborrar, men även gösar och gäddor drog vi! Torbjörn från Jan Comstedt AB drog den största gäddan..
Idag var vi ca 10-12 gubbar med lika många fiskekajaker på en fisketräff. Vädret var grymt fint, och ett abborrejiggfiske var inbokat! Vi körde igång fisket vid ca 09 tiden, och fiskade fram till 15 tiden då vi hade en gemensam hamburgargrillning. Vi fick alla ett gäng abborrar, och många gäddor och gösar kom det också upp! Torbjörn Åsen som aldrig kajakfiskat tidigare drog dagens bästa gädda, se bild! Kajakerna som både jag och Torbjörn fiskade ifrån kommer från HOBIE, och heter Hobie Pro Angler 12. Torbjörn fiskade dock från en Hobie Pro Angler 14. Kajakerna är grymt stadiga (jag brukar ofta stå upp och fiska ifrån kajaken), och har ett galet bra trampsystem som heter MirageDrive. Själv har jag Mirage Drive trampsystemet med ”Turbofenor” vilket ger en ännu högre fart när man gör en förflyttning! Hobie är det enda företaget som har detta systemet, och är i mina ögon den klart bästa fiskekajaken på marknaden då man slipper paddeln – och kan fiska med händernas helt fria! Mer info finner ni på www.hobieshop.se/sidor/kajakfiske eller så besöker ni butiken i Nacka utanför Stockholm (Seafari AB) på Augustendahlsvägen 12, 131 52 Nacka Strand! Känn er förövrigt varmt välkomna på ett kul, lärorikt och ett spännande sportfiske framöver i båda guidebåtarna – boka höstens (och kanske vinterns & vårens) fisketurer här redan nu, allt ingår!
Vi har förövrigt alla relevanta behörigheter (Fartygsexamen klass VII) samt Högfartsbehörigheten, vilket är krav på havet. Även inomskärs krävs minst Skeppare klass 8 samt Högfartsbehörigheten!
Fiskehälsningar, Mikael ”Mike Pike” Puhakka 0708-722 733
P.S. Efter fisket i våran regi har ni även 15 % rabatt på all fiskeutrustning, flytoveraller mm, samt även 10 % rabatt på all marin-elektronik i ”Sundbybergs Sportfiske Center”..












